Kabuslar, Rüyalar

Her sabah yaptığım gibi sabah kalkıp haberlere göz atmak adına bilgisayarın karşısına oturdum. On dakika içerisinde maruz kaldığım, açtığım her ‘yeni sekme’de, dünyanın dört bir tarafından gelen ölüm ve felaket haberleri bombardımanına nasıl bir tepki vereceğini biledim. Haber başlıkları şöyleydi:  Cizre’de PKK ile Hüda-Par arasındaki çatışmalarda ölen 2 kişi ve 3 yaralı, Güney Kore’de nükleer santralin yaptığı sızıntı sonucu ölen 3 kişi, Roboski’nin üzerinden geçen 3 yıl, Arınç’ın Dünyada en cinsiyetçi 3. siyasetçi seçilmesi,  ‘fişleme’ yasası, Kuzey Kore’nin ABD’ye ırkçı bir dille yaptığı “ölümcül darbe” tehdidi, Bursa’da hava kirliliği, Muş Üniversitesi’ne jandarma saldırısı ve diğer üniversitelerde gözaltına alınan onlarcası… Liste uzayıp gidiyor.

Oturduğum ‘kanepe’de, sadece internetten takip edebildiğim ve üzerine yazmak dışında bir şey yapamadığım bütün bu felaket tellalı haberler, gerçekliklerinden bir saniyeliğine uzaklaştı ve tiksinç, bir kurgu haline geldi. Buna kâbus da diyebilirsiniz. Ve kaçınılmaz olarak aklıma, Akira Kurosawa’nın yönettiği, 1990 yapımı Dreams (Düşler) adlı ‘görsel kurgu’ geldi. Sekiz kısa-filmden oluşan film; nükleer santrallerden nükleer bombalara, savaştan ağaç katliamına, insan-doğa ilişkisinden insanın doğa yıkımına yedi ‘kısa-kâbus’ ve en nihayetinde doğayla uyumlu bir adet ‘kısa-rüya’dan oluşuyor. Bu hikâyelerin, dünü anlattığı kadar, bugünü ve geleceği de anlattığını düşündüğümden ve yaşadığımız bu kâbuslardan ‘başka bir dünya mümkün’ diyerek kurtulacağımızı umduğumdan, burada paylaşmak istedim.

 Filmin fragmanı:

Reklamlar

Kabuslar, Rüyalar” için bir yanıt

  1. Insanlar yasama geldikleri andan itibaren kabuslar ve dusler gormeye baslarlar ve yasamlari surdukce bu da surer gider.Tabii bu durum, enerji yuklu olan her canli-cansiz nesne icin de gecerlidir Ama bir hayvanin,bir agacin,bir binanin kisaca kendisinin ve kendi disindaki butun nesnelerin hem kabusu hem de dusu ne yazik ki insanin tam da kendisidir.Cunki insanda bilinc denen bir sey mevcuttur.Bu bilinc her seyi kabusa donusturebilecegi gibi ,guzel bir duse de donusturebilir.
    Bireysel anlamda kabuslarimizla bas edebilir,bunlari guzel duslere donusturebiliriz.Ama tum toplum ayni kabuslari gormeye basladigi zaman ,iste tam da bu nokta da, caresiz kaldigimizi hissettigimiz bu nokta da,hep birlikte guzel dusler gorebiliriz bilincini ortaya koymak gerekir.Bir agaci kesebilirsiniz,hayvanlara iskence edebilirsiniz,gecmisinize taniklik eden eserleri yakip yikabilirsiniz,dogayi katledebilirsiniz,dusunen,sorgulayabilen beyinleri palazlanmadan sindirebilir veya yok edebilirsiniz.
    Peki kabuslari guzel duslere donusturebilecek bilincler bir araya geldiginde siz ne yapacaksiniz..
    Onur’cugum,surekli yeni ufuklar aciyorsun yasamimda.Guzel bir bir muzik onerisinden sonra,guzel bir film onerisi… Kabuslari guzel duslere donusturmedeki becerinin devami dileklerimle .(Annen)

Eleştirel Eleştiri'nin Eleştirisi'ne Katkı

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s